Osocze bogatopłytkowe

“Wampirzy lifting” tak popularnie nazywamy zabieg osocza bogatopłytkowego. Niezbyt wdzięczna nazwa dla tak cudownego zabiegu. Niewiele przeciwwskazań świadczy o jego naturalności, a efekty? cała lista.

Czym jest PRP (Platelet Rich Plasma)?

Najprościej ujmując koncentrat wyizolowany z krwi pacjenta pobranej bezpośrednio przed zabiegiem. Osocze bogate jest w zwiększoną ilość płytek krwi zawierających i uwalniających liczne czynniki wzrostu i cytokiny:

✔️TGF – wielofunkcyjne cytokiny. Zacznijmy więc od tego czym są te cytokiny. Są to białka, które odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Pobudzają inne komórki układu odpornościowego do swoich wyznaczonych zadań, a także uczestniczą w procesie regeneracji, podziału i apoptozy (zaplanowanej śmierci komórkowej) komórek. W prostym języku, co nam to daje?

Często słyszymy, że kolagen i elastyna poprawiają wygląd naszej skóry poprzez jej ujędrnienie i uelastycznienie, a co za tym idzie wypłycenie bruzd i zmarszczek. Powyższe białka produkowane są przez nasze komórki – FIBROBLASTY. To własnie cytokiny wspomagają podział komórkowy, min fibroblastów. Im ich więcej tym wiecej włókien kolagenowych i elastynowych, a dalej już same/sami rozumiecie

✔️VEGF – Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego

No to po Polsku, krótko i na temat. Czym jest zabieg osocza bogatopłytkowego?

Ten czynnik wzrostu wpływa na powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz umożliwia utrzymanie w prawidłowej formie już istniejących. To wyjaśnia dlatego zabieg podania osocza bogatopłytkowego polecany jest dla osób z cerą naczynkową, wrażliwą a nawet przy trądziku różowatym (tu najlepiej po wstępnej konsultacji z dermatologiem),

✔️PDGF – płytkopochodny czynnik wzrostu

tak jak poprzednik wpływa na budowę naczyń krwionośnych, a także pobudza tworzenie macierzy pozakomórkowej, czyli substancji wydzielanej przez FIBROBLASTY, w skład której wchodzą wcześniej opisane włókna kolagenowe i elastynowe.

JESZCZE CHWILA I KOŃCZE

✔️IGF I – Produkuje składniki macierzy komórkowej, co już opisałam, więc nie będę nudzić

✔️EGF – peptydy (czyli małe cząsteczki białek) pobudzające inne komórki do podziału (to również już zostało opisane wcześniej)

i ostatnie

✔️FGF – czynnik wzrostu fibroblastów

BŁĄD!!! Czy osocze bogatopłytkowe / fibryna to zabieg dla osób starszych? Absolutnie nie!

Osocze bogatopłytowe jest oczywiście zbiegiem wspomagającym spłycenie już istniejących zmarszczek, ale jest to również profilaktyka opóźniająca w znacznym stopniu ich postawanie. Polecam go Panią i Panom już od 25 roku życia. Komórki namnażają się, ale i obumierają. Do 25 roku procesy te zachodzą mniej więcej w równym stopniu, niestety po tym okresie procesy obumierania zaczynają przeważać. Jeśli chcesz skorzystać z zabiegu “wampirzego liftingu” – osocze bogatopłytkowe, zapraszamy do kontaktu.

osocze bogatopłytkowe