Mikropigmentacja skóry głowy jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu pigmentu w najgłębszą warstwę naskórka za pomocą cieniutkiej igły. W praktyce na powierzchni skóry pojawia się „kropka” do złudzenia przypominająca wyrastający włos. Ostateczny efekt jest niezwykle naturalny, wręcz nie można go odróżnić od prawdziwych włosów.
Zabiegi wspomagające walkę z łysieniem
Zanim przejdę do opisu samego zabiegu pokrótce przeanalizuje dostępne na rynku kosmetologii i medycyny estetycznej zabiegi. Celem są działania wspomagające walkę z łysieniem czy nadmiernym przerzedzeniem włosów:
- mezoterapia igłowa / osocze bogatopłytkowe – oba te zabiegi mają na celu wzmocnienie oraz pobudzenie mieszków włosowych do porostu nowych i zdrowych włosów. Przystępując do powyższych zabiegów (w przypadku osocza jest to obowiązkowe) warto wcześniej wykonać odpowiednie wyniki badań. W związku z tym, że zajmuje się tymi zabiegami dosyć długo, chciałabym na ich temat trochę więcej Wam powiedzieć, ale to już w kolejnym artykule 🙂
- peruki, zaczeski, systemy włosów – są świetnym rozwiązaniem. Dobrze dopasowane wyglądają bardzo naturalnie. Minusem jest niestety ich codzienne nakładanie co zajmuje sporo czasu i myśl czy przy pewnych czynnościach (przede wszystkim sportowych) nic się nie przesunie, spadnie itd.
- olejowanie skóry głowy oraz inne zabiegi kosmetyczne – tego typu zabiegi wymagają poświęcania sporej ilości czasu. Niestety tak jak w przypadku mezoterapii czy osocza nie ma pewności, że przyniosą pożądane efekty. Najczęściej osiągnięte rezultaty utrzymują się jedynie w trakcie kuracji lub na krótko po jej zakończeniu,
- przeszczep włosów – trochę kontrowersyjny zabieg. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, a obszar braku owłosienia od dłuższego czas jest taki sam i oczywiście z upływem czasu nie zwiększy się jest to świetne rozwiązanie. Nie zawsze jednak przeszczep przyjmuje się, a sama rekonwalescencja trwa nawet kilka miesięcy. PAMIĘTAJCIE przy przeszczepie nie przybywa włosów, zmienia się jedynie ich rozmieszczenie.
Pozostają jeszcze działania bardziej inwazyjne takie jak:
- suplementy diety – tu chyba nie muszę zbyt wiele pisać. Temat jest dobrze i powszechne znany,
- preparaty trychologiczne – działanie bardzo podobne do zabiegów kosmetycznych,
- farmakologiczne środki hamujące wypadanie włosów,
- preparaty na bazie minoxidilu (loxon), cegaby, crexepilu, placenty,
- zastrzyki z kortykosteroidów, zawierające sterydy, które jak wiadomo nie są dla naszego organizmu obojętne.
Teraz gdy już praktycznie wszystkie metody walki z utratą włosów są Wam znane przejdźmy w końcu do zabiegu mikropigmetacji skóry głowy. Opisując go posłużę się najczęściej zadawanymi rzez Was pytaniami. Zaczynamy 🙂
Dla kogo jest dedykowany zabieg mikropigmentacji?
Zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet, których dotyczy problem łysienia:
a) androgenowego – należy do najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn. Objawia się brakiem owłosienia poczynając od linii frontalnej czoła, po skronie, aż do szczytu głowy. Przyczyną łysienia androgenowego jest aktywność 5 alfa reduktazy, enzymu obecnego w komórkach mieszków włosowych. Pod jego wpływem dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego aktywną formę, tzw. dihydrotestosteron (DHT), co powoduje obkurczenie i miniaturyzację mieszków włosowych, a w efekcie ich zanik i wypadanie włosów.
Problem ten nie omija również kobiet, choć w ich przypadku wygląda to nieco inaczej. Przede wszystkim schorzenie to występuje w okresie menopauzy. Gdy dochodzi do znacznej różnicy między estrogenami a androgenami i nie przejawia się całkowitą utratą włosów w danych obszarach skóry głowy, a jedynie ich przerzedzeniem;
b) plackowatego – najczęściej pierwsze objawy pojawiają się już w dzieciństwie, bądź w okresie dojrzewania . Aż 60% przypadków diagnozuje się około 20 roku życia. Choroba ta objawia się występowaniem tymczasowych lub stałych ognisk wyłysienia. Postęp choroby może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. Niestety łysienie plackowate ciągle nie ma zdiagnozowanej etiopatogenezy (przyczyny). Podejrzewa się wiele czynników o podłoży genetycznym:
- choroby autoimmunlogicze,
- dolegliwości naczyniowe,
- choroby naczyniowe
- czynniki psychiczne.
c) genetyczne (dziedziczne) – spotyka głównie mężczyzn pomiędzy 20 a 50 rokiem życia. Związane jest z reakcją chemiczną dihydrotestosteronu (DHT pochodna testosteronu) na mieszki włosowe. Co powoduje ich stopniowe zanikanie, a dalej idąc zahamowanie procesu wzrostu nowych i zdrowych włosów.
Na jak długo wystarcza zabieg mikropigmentacji?
W przeciwieństwie do makijażu permanentnego twarzy (często porównujecie te zabiegi, stąd taki odnośnik) „mikrohair” utrzymują się od 4 do 5 lat, ale po około 3 latach zaleca się jednorazowy zabieg odświeżający (co wiąże się z połową ceny za zabieg).
Jak długo trwa zabieg i czy jest bolesny?
W zależności od obszaru zabieg trwa od godziny do dwóch podczas pigmentacji zakoli. Od 2 do 3 godzin w przypadku braku owłosienia na szczycie głowy. Do 5 godzin gdy pigmentowany jest obszar objęty najczęstszym typem łysienia andrgenowego (połowa skóry głowy). Pigmentując całą głowę zabieg rozkładamy jest na dwa dni po około 5 godzin oczywiście z przerwami. Ilość przerw uzależniona jest od klienta i jego progu bólowego. Ważne by oprócz satysfakcjonującego efektu finalnego, klient czuł się jak najbardziej komfortowo.
CO JEŻELI ZA JAKIŚ CZAS NE BĘDĘ CHCIAŁ/CHCIAŁA
POWTÓRZYĆ ZABIEGU,
BĄDŹ OBSZAR UTRATY OWŁOSIENIA POWIĘKSZY SIĘ?
Dzięki temu, że mikropigmentacja skóry głowy utrzymuje się do około 4-5 lat, klient po upływie tego czasu sam decyduje czy chce powtórzyć zabieg, zwiększyć go czy z niego zrezygnować. Proces wyłuszczenia (rozjaśniania) przebiega subtelnie i nie powoduje tymczasowego dyskomfortu z powodu złego wyglądu.
Podsumowując
Zabieg mikropigmentacji skóry głowy daje 100% pewność ostatecznego efektu. Nie ma wielu przeciwwskazań i nie posiada efektów ubocznych. Nie musisz go także często powtarzać, jedna wizyta na około 3 lata w zupełności wystarcza, a jeżeli chcesz zrezygnować, pigment z czasem delikatnie wyłuszczy się, nie powodując dyskomfortu z powodu złego wyglądu.
Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na temat mikropigmentacji skóry głowy zadzwoń, napisz bądź przyjdź na darmową i niezobowiązującą konsultację do mojego gabinetu. Oprócz możliwości wyjaśnienia Ci wszystkich aspektów samego zabiegu, wykonamy rysunek wstępny, który w dużym stopniu przybliży Ci ostateczny efekt pozabiegowy.