You are currently viewing Mezoterapia – metoda na choroby skóry?

Mezoterapia – metoda na choroby skóry?

 • Post category:Mezoterapia

Mezoterapia w chorobach skóry

Zabiegi z zakresu kosmetologii estetycznej zyskują coraz większą popularność, a jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod przeciwdziałających i niwelujących efekty starzenia się skóry jest mezoterapia igłowa.

Na czym więc dokładnie polega zabieg mezoterapii?

Byście mogli dokładnie zrozumieć musimy zacząć od podstawowej budowy skóry, która składa się z:

 • tkanki tłuszczowej,
 • skóry właściwej i naskórka.

Co się dzieje w każdej z tych warstw?

 • Tkanka tłuszczowa. Niestety już od 25 roku życia zaczynamy się starzeć. Proces obumierania komórek, zaczyna przeważać względem tworzenia się nowych. Zmniejsza się aktywność fibroblastów, komórek produkujących włókna kolagenowe i elastynowe, które to znów są podparciem dla naczyń krwionośnych. Powoduje to ich osłabnięcie, a następnie kruszenie i zwiększenie przepuszczalności. Efektem jest nie dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych do komórek oraz niedostateczne usunięcie toksyn z organizmu. Skóra traci swoje naturalne rusztowanie, staje się mniej jędrna, bardziej szorstka i nabiera poszarzałego kolorytu;
 • skóra właściwa – podobnie jak w tkance tłuszczowej zachodzą tu wszystkie najważniejsze dla skóry procesy. Tak jak już wspomniałam powyżej, z wiekiem zmniejsza się produkcja włókien kolagenowych, elastynowych i retukulinowych ale także działanie i jakość już istniejących bardzo się osłabia.
  Przejdziemy trochę do ich budowy ponieważ pomoże Wam to zrozumieć dlaczego koktajle, czy stymulatory tkankowe używane w zabiegach mezoterapii zawierają właśnie takie a nie inne składniki aktywne.

 

Włókna kolagenowe

Zbudowane są z kolagenu typu I i III. Ten właśnie kolagen jest również składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej, której również muszę chwile poświęcić. Macierz zewnątrzkomórkowa to taki twór, który zespala komórki i narządy w tkanki. Stanowy strefę ochronną dla komórek, jest biofizycznym filtrem kontrolującym przekazywanie składników odżywczych, ale także i produktów odpadowych.

Co jeszcze ważnego znajduje się w macierzy zewnątrzkomórkowej:

Włókna elastynowe

Czyli białkowe, składające się z około 750 reszt aminokwasowych. Do głównych zaliczamy: glicyne, alanine, waline i proline. Swoje właściwości zawdzięczają przede wszystkim dwóm aminokwasom izodesmozynie oraz desmozynie . Dzięki nim włókno elastyny rozciąga się i bez uszkodzeń powraca do pierwotnego kształtu;

Glikozaminoglikany

Polisacharydy w skład których wchodzi min. kwas hialuronowy (a także siarczan heparynu, siarczan dermatanu, siarczan keratanu i siarczan chondroityny) o działaniu higroskopijnym czyli silnie wiążącym wodę. GAG w połączeniu z białkami tworzą proteoglikany. Kwas hialuronowych nie wchodzi jednak w skład typowego proteoglikanu, ale tworzy oś na której wiążą się inne proteoglikany. Substancje zawierające kwas hialuronowy charakteryzują się dużą lepkością co zabezpiecza tkanki przed bakteriami, a docelowo przed infekcją, no i naskórek.

Tu się zatrzymajmy. Skupmy się na warstwie rogowej, której zadaniem jest m.in. zabezpieczenie skóry przed nadmierną utratą wody oraz jej ochrona przed szkodliwymi drobnoustrojami. Niestety to samo dotyczy przenikalności składników aktywnych znajdujących się w kremach. Pomimo co raz to nowszych technologii nadal działanie kosmetyków jest dosyć powierzchowne.

Zadaniem mezotrerapii jest wprowadzenie indywidualnie dopasowanych składników wprost do skóry właściwej, tak by w pełni wykorzystać ich działanie w zależności od problemu, należy zastosować odpowiednią technikę podania, tzn.

 • śródnaskórkowo – stosunkowo powierzchownie, powodując delikatną biorewitalizacji skóry;
 • śródskórnie – preparat podawany jest w formie depozytów lub liniowo wstecznie, powodując niwelowanie bruzd i zmarszczek;
 • podskórnie – „mezoterapia igłowa głęboka”. Wypełnienie głębszych zmarszczek, redukcja tkanki tłuszczowej, cellulitu;
 • nappage – technika wielu nakłuć, często stosowana dla poprawy gęstości i napięcia skóry oraz w problemie nadmiernie wypadających włosów.

Na koniec chciałabym chwilkę wspomnieć o składnikach zawartych w koktajlach do mezoterapii oraz o jej 3 najpopularniejszych formach.

 

Koktajle odżywcze – składniki aktywne:

 • kwas hialuronowy,
 • witaminy – A, wit. z grupy B, C, E,
 • antyoksydanty,
 • koenzym Q10,
 • polifenole,
 • kwasy fenolowe,
 • flawonoidy,
 • aminokwasy – arginina, prolina, asparagina, karnityna, tauryna, lizyna, glicyna, kwas glutaminowy, treonina;
 • mikroelementy – cynk, żelazo, mangan, miedz, selen, krzem, molibden,
 • kwasy tłuszczowe.

 

Stymulatory tkankowe

Zabiegi mezoterapii co raz częściej wykorzystuje się w różnych chorobach skóry takich jak:

 • różnego rodzaju łysienie, zbyt osłabione lub nadmiernie wypadające włosy. W tym przypadku najbardziej spektakularne efekty daje połączenie koktajlów odrzywczych lub stymulatorów tkankowych z osoczem bogatopłytkowym. Najczęściej wykonuje się około 4 – 6 zabiegów, a następnie jeden zabieg co pół roku dla podtrzymania efektu;
 • cellulit, rozstępy;
 • blizny;
 • przebarwienia;
 • łojotok.

Stymulatory tkankowe w znaczący sposób różnią się od koktajlów odżywczych. Znacznie dłużej i silniej pobudzają procesy skórne powodując wręcz przebudowę tkankową, ale o tym dokładniej w kolejnym artykule.

Osocze bogatopłytkowe/fibryna

Osocze bogatopłytkowe oraz fibrynę uzyskujemy przez pobranie własnej krwi a następnie odpowiednie jej odwirowanie. Jest to zabieg bardzo naturalny i niezwykle bezpieczny o ile poprzedzony jest morfologią, potwierdzającą zdrowie klienta/pacjenta. Z mojego doświadczenia jest to zabieg który świetnie sprawdza się dla cer naczynkowych, z problemem trądziku różowatego (osoba powinna być pod kontrolą dermatologa) oraz dla osób borykających się z wypadaniem włosów (oczywiście w zależności od przyczyny wypadania).

Co takiego ważnego posiada w sobie właśnie osocze i fibryna?

Zwiększoną ilość płytek krwi zawierających i uwalniających liczne czynniki wzrostu i cytokiny, czyli:

TGF – wielofunkcyjne cytokiny. Zacznijmy więc od tego czym są te cytokiny. Są to białka, które odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Pobudzają inne komórki układu odpornościowego do swoich wyznaczonych zadań, a także uczestniczą w procesie regeneracji, podziału i apoptozy (zaplanowanej śmierci komórkowej) komórek. W prostym języku, co nam to daje?
Często słyszymy, jak kolagen i elastyna poprawiają wygląd naszej skóry poprzez jej ujędrnienie i uelastycznienie, a co za tym idzie wypłycenie bruzd i zmarszczek. Powyższe białka produkowane są przez komórki – FIBROBLASTY. To własnie cytokiny wspomagają podział komórkowy, min fibroblastów. Im ich więcej tym wiecej włókien kolagenowych i elastynowych, a dalej już same/sami rozumiecie.

VEGF – Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego
No to po Polsku, krótko i na temat.
Ten czynnik wzrostu wpływa na powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz umożliwia utrzymanie w prawidłowej formie już istniejących. To wyjaśnia dlatego zabieg podania osocza bogatopłytkowego polecany jest dla osób z cerą naczynkową, wrażliwą a nawet przy trądziku różowatym (tu najlepiej po wstępnej konsultacji z dermatologiem).

PDGF – płytkopochodny czynnik wzrostu
tak jak poprzednik wpływa na budowę naczyń krwionośnych, a także pobudza tworzenie macierzy pozakomórkowej, czyli substancji wydzielanej przez FIBROBLASTY, w skład której wchodzą wcześniej opisane włókna kolagenowe i elastynowe.

JESZCZE CHWILA I KOŃCZĘ 🙂

IGF I – Produkuje składniki macierzy komórkowej, co już opisałam, więc nie będę nudzić,

EGF – peptydy (czyli małe cząsteczki białek) pobudzające inne komórki do podziału (to również już zostało opisane wcześniej) i ostatnie,

FGF – czynnik wzrostu fibroblastów.

Więcej w temacie osocza, a jeszcze bardziej fibryny skupię się w osobnym artykule.

PODSUMOWUJĄC

Wiecie już jak zbudowana jest skóra, co w niej się znajduje i co jest odpowiedzialne za jej piękny wygląd, jasne dla Was jest dlaczego stosuje się takie a nie inne składniki aktywne oraz dlaczego to właśnie mezoterapia (wraz ze stymulatorami tkankowymi oraz osoczem i fibryną) jest tak bardzo skutecznym zabiegiem w walce z niedoskonałościami skóry. Zapraszam, Was również na darmową konsultację 🙂